Türkiye-TurkmenistanInvest-Turkmenistan
Anasayfa / Turizm / Türkmenistan’da “At Bayramı”
Ahal Teke Ozel

Türkmenistan’da “At Bayramı”

Türkmenistan At Bayramına Hazırlanıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Türkmen Atlarını tüm dünyaya tanıtma projesi çerçevesinde, düzenlenecek etkinlikler başlıyor.Türkmenistan’ bu vesile ile Türkiye’den başta Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı olmak üzere 100lerce temsilci katılıyor. Türkmenistan Devlet Başkanının bu vesileler ile üst düzey heyetleri kabul etmesi bekleniyor.

Türkmenistan’da her yıl düzenli olarak tertiplenen at güzellik yarışması bu yıl da nisan ayının son haftasında gerçekleşecek.  Fakat bu sene ilk kez Uluslararası çapta çok üst düzey katılımlı bir sergi ve uluslararası konferans da Aşkabat’ta organize edilecektir.  Türkiye’den de başta Tarım ve Gıda Bakanı Sayın Mehdi Eker’in katılmasının beklendiği, üst düzey büroktrat ,sektör temsilcileri, işadamları ve kurumların temsilcileri de sergi ve konferansa katılacağı bildirilmiştir. 

 Bayram çerçevesinde düzenlenecek sergi ve konferansta, ayrıca, atçılık ile ilgili kitap ve dergilerin, atçılık alanına ait eyer aletlerinin, basın ürünlerinin, veterinerlik-at ahırları-yarış pistleri aletlerinin, ressam-heykeltıraş-kuyumcu-fotoğrafçı eserlerinin ve buna benzer atçılık ürünlerinin sergilenmesi ve satışının mümkün olacaktır.

 Ahal Teke, at cinsi olarak Türkmenlerin kimliği ile özdeş olarak tanınıyor. Dünyada Arap atı gibi saf kan cins atlar arasında gösterilen Ahal TEKE atları, Türkmen Türk tarihi boyunca yetiştirdiği uzun mesafe atı özelliği taşıyor.

Uluslararası bir yarış haline gelen “At Güzellik Yarışması” hayli heyecanlı geçiyor. Türkmenistan Devlet Başkanı sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un “Türkmen halkının ulusal bir hazinesi ve gururu olan Ahal Teke atın uluslararası arenada da ününü yayma” kararı gereği, düzenlenecek olan etkinliklere  ve d yarışlara devlet desteği de sağlanıyor. Türkmen atı güzelliğinin yanında milletin diğer kültürel özelliğini taşıyan kilim, ressamlık ve fotoğraf sanatları da görücüye çıkıyor. Söz konusu el sanat eserleri de Ahal Teke atının özelliklerini öne çıkaran nitelikte olması gerekiyor.

 Türkmen Atları Bayramı kapsamında Uluslararası Sergi Duyurusu

 Türkmen Atları Birliği, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde  Sergi 26 – 27 Nisan 2013 tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecektir. Her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilecek etkinlik “Sergi Köşkü”nde (Adres: Garaşsızlık Cad. 104, Aşkabat) tertip edilecektir. edilecektir. Detaylı bilgi için:  Telefon: +99 312 94 05 49, 94 13 81.

 Aşkabat’ta Bir İlk: At Eşyaları Satan Dükkan Açıldı

Aşkabat’ın 10. Yıl Abadancılık caddes,nde “BEDEW” isimli özel tasarım ve ürünleri bulunan At Eşyalarının satışını gerçekleştirecek bir dükkan açıldı. Atçılık Bayramı münasebediyle açılışı dün gerçekleştirildi.

İlginizi çekebilir

Atavatan Türkmenistan Dergisi

Atavatan Türkmenistan Dergisinin 11. Sayısı Yayınlandı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Atavatan Türkmenistan Dergisi için  Avrupa – Türkmenistan Enerji İlişkilerini Değerlendirdi: ...