Türkiye-TurkmenistanInvest-Turkmenistan

Tekstil

Pamuk, sentetik lif üretiminin sürekli artmasına karşın dünya tekstil sanayinde kullanılan hammaddeler arasındaki yeri ve önemini korumaktadır. Halen kullanılan dokuma hammaddesinin % 60′ı pamuktan sağlanmaktadır. Bir endüstri bitkisi olan pamuk, lifi ile tekstil, çiğidi ile yağ sanayiine hammadde olması, küspesi ile hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunması nedeniyle ülkelerimiz ekonomisindeki yeri büyüktür. Pamuktan 1200 çeşit ürün elde edilmektedir.


Türkmenistan’da sanayinin ağırlığı enerji sektörüne kaymışsa da, pamuk işlemesi ve tekstil sanayi ekonomi içerisindeki önemini korumaktadır. Türkmenistan Devleti de pamuk üretimine ve ülkede yeni tekstil tesislerin kurulmasına çok büyük önem vermektedir. Kurulan tesisler sayesinde Türkmenistan’da  üretilen pamuk, büyük ölçüde ülke içerisinde işlenmekte ve Türkiye, ABD, Almanya İsveç Hollanda, AB ülkeleri, Rusya gibi gelişmiş ülkelere ihraç edilmektedir. Tekstil ürünlerinde ISO 9001, ISO 14001 WRAP, OHSAS, 18001 gibi birçok kalite ve güvenlik sertifikaları vardır. Türkmenistan’da 70’e yakın tekstil fabrikası vardır ve 40 bine yakın bir istihdam sağlamaktadır. Türmenistan’ın tekstil altyapısı büyük ölçüde Türk yatırımları ile gerçekleştirilmiştir. Türkmenistan`da, bağımsızlık yılları içerisinde tekstil sektörü tamamen yeniden yapılandı. Ülkedeki tekstil sektörüne 1 milyar 300 bin dolar yatırım yapıldı. 2020 yılına kadar bu yatırımların 2 milyar doları bulması bekleniyor. Pamuk üretilen bütün ilçelerde modern tekstil fabrikaların inşa edilmesi öngörülüyor. Bu da ülkede 20 bin kişiye iş imkânı sağlayacaktır.

Türkmenistan’da modern teknolojiler ile donatılmış, ihracat odaklı tekstil sanayisi firmalarımızın katkıları ile oluşturulmuştur. Türkiye’nin 1.3 milyar dolar değerinde tekstil yatırımı olmuş ve söz konusu yatırımlar yeni ve modern tesislerler hızla devam etmektedir. Bu konuda COTAM, ÇALIL, ENGİN GRUP ve NORSEL şirketlerimiz öncü rolü oynamaktadır. Türkmenistan`ın ilk tıbbi ve kozmetik pamuk üreten fabrikasına da imza atan Cotam, daha önce Bayramali  Göktepe gibi ülkenin çeşitli şehirlerinde fabrikalar inşa etmişti.

Tekstil endüstrisinin hızlı gelişimi önemli sosyal konuların çözümünde de  büyük rol oynamaktadır. Tesisler genelde vilayetlerin ilçelerde bulunmaktadır. Bu ise daha az gelişmiş bölgelerde Türkmen kardeşlerimize istihdam ve gelir sağlamaktadır. Yeni üretim tesislerinin geliştirilmesi sonucunda pamuk elyafından hazır ürün imalatı 1991 yılında üretim miktarı olan 10 bin ton’dan 130 bin ton’a çıkarılmıştır. 2010 yılında  Türkmenistan’ın her bölgesinde ve vilayetinde pamuk üretimi gerçekleştirilmiştir. Sadece geçen yıl 545.000 hektar alan üzerinden 5 vilayette toplam 1 milyon 220 bin ton çok yüksek kaliteli pamuk üretimi Türkmenistan’da hasat edilmiştir.

Dünya pamuk fiyatları son yıllarda 2-3 kat artmış ve uzmanlara göre bu artış 2011 yılında da devam edecektir. Sadece 31 Aralık 2010 ile 28 Ocak 2011 tarihleri arasında, Cotlook A Endeksi %15 yükseldi ve pound başına 197,5 sent seviyesine ulaştı. 2010/11 sezonu ilk yarısındaki toplam artış oranı ise %130 olarak gerçekleşti. Düşük stok seviyesi ve arz sıkıntılarına karşın talebin yükselmesi pamuk fiyatlarının sürekli artmasına yol açıyor. Bu da Türkmenistan’ın “ AK ALTYN” denilen pamuğunun değerlenmesine ve taleplerin artmasına neden olmaktadır.

Endüstri ürünlerinin büyük bir oranı Türkmenistan Tekstil Sanayisi bakanlığına bağlı işletmelerin payına düşmektedir.
Bu sektörde şirketlerimizin ortaklık yatırımlarının katılımıyla ortak şirketler ile anonim şirketler oluşturulmuştur.
Gelecekte de  Marı (Merv), Daşoğuz, Lebap vilayetlerinde tekstil komplekslerinin oluşturulması ve mevcut işletmelerin de yeniden imarı planlanmaktadır. Yeni tesislerin açılması, pamuktan üretilen jakar, portyer, kadife, patiska, basma gibi elbise amaçlı kumaşların çeşidinin arttırılmasına yardımcı olacaktır. Tüm işletmelerin yenilikleri kullanmak amacıyla son derece gelişmiş teknolojiler ile donatılması planlanmaktadır. Türkmenistan’da tekstil komplekslerinin inşaatına yönelik yabancı yatırımcıların çekilmesi için uygun koşullar da yaratılmıştır.

Ayrıca Türkmenistan’ın gururu olan halı dokumacılığı çok gelişmiştir. Halı dokumacılığı sanatının geliştirilmesi ve teşvikinde Halı Bakanlığı bünyesinde “Türkmenhalı” devlet kurumu büyük rol oynamaktadır. Günümüzde, ülkenin tüm vilayetlerinde halı imalatının geniş bir ağı oluşturulmuştur. Ülke ekonomisinde ipek sanayinin geliştirilmesi ve imalatına da büyük önem verilmektedir. Pamuk fiyatlarının çok artığı bu dönemde şirketlerimizin kaliteli Türkmen “AK ALTYN”ına ulaşmasında www.turkiye-turkmenistan.comolarak önemli bir rol oynabileceğimizi düşünüyor ve tekstil firmalarımızı Türkmenistan’a davet ediyoruz. Bilinmesinde fayda gördüğümüz diğer bir husus da bu yıl ekim ayında Türkmenistan Pamuk Sergisi düzenlenecektir. Ayrıca burdan da işadamlarımıza duyurmak isteriz ki Türkmen Lider Sayın Gurbanguli Berdimuhammedov, çeşitli kumaşların üretilmesi amacıyla yeni bir tekstil fabrikasına ihtiyaç duyduklarını kaydederek, işadamlarına bir teklifte bulundu. Tekstil Bakanına yeni tekstil fabrikasının inşaatına ilişkin ihale düzenlemeyi ve en iyi projenin seçilip alınmasını talimat verdi.

Önemli Türk Tekstil Yatırımları

ÇALIK HOLDİNG AŞKABAT TEKSTİL FABRİKASI
ÇALIK HOLDİNG “GAP TÜRKMEN” TEKSTİL KOMPLEKSİ
COTAM (Sn.Muammer Ağım) PAMUK İŞLEME, İPLİK VE TRİKOTAJ FABRİKASI
ÇALIK HOLDİNG PAMUK İPLİK FABRİKASI
NORSEL INT’L HALAÇ İPLİK FABRİKASI
NORSEL BAHERDEN PAMUK İPLİK FABRİKASI
NORSEL ABADAN TEKSTİL FABRİKASI
TÜRKMEN TÜRK DIŞ TİCARET DONDURMA FABRİKASI
ÇALIK HOLDİNG TÜRKMENBAŞI İPEK FABRİKASI
ÇALIK HOLDİNG AŞKABAT PAMUK İPLİK FABRİKASI
ÇALIK HOLDİNG SERDAR PAMUK İPLİK FABRİKASI
NORSEL BAHERDEN DOKMA FABRİKA
COTAM  GÖKDEPE İPLİK FABRİKASI
ENGİN GRUP SENTETİK İPLİK FABRİKASI

Pamuk Fiyatları Hızla Yükselmektedir