Türkiye-TurkmenistanInvest-Turkmenistan
Anasayfa / Türkmenistan Toplantı / Türkmen Lider Marı Vilayetine İş Ziyaretini Gerçekleştirdi
Turkmen_Lider

Türkmen Lider Marı Vilayetine İş Ziyaretini Gerçekleştirdi

Dün Türkmen Lider, Marı vilayetine iş ziyareti gerçekleştirdi.  Türkmen Lideri, yıl başında vilayetleri ziyaret etmektedir. Vilayetin sosyal-ekonomik gelişmesi için çalışmalar yürütüyor ve 12 Şubat 2012 de yapılacak Başkanlık seçimleri için seçmenleri ile görüşüyor. Daha önce haber verildiği üzere, Türkmen Lider, yıl başından beri Balkan ve Lebap eyaletlerinde ziyaretlerinde bulunmuştu.

Türkmen Liderinin uçağı dün sabahın erken saatlerinde Marı şehir havaalanına indi. Havaalanında , eyalet belediye başkanı eyalette kurulması planlanan binalar ve tesisler konusunda rapor verdi. 

Yeni Projeler Açıklandı

 

Þ    •       Baht Köşkü

Þ    •       500 kişilik Otel

Þ    •       Marı Vileyeti Merkez Pazar Alanı İnşası

Þ    •       Yeniden yapılması planlanan otoyolları

Þ    •       Marı eyalet Altın sahra etrap Garaşsızlık beldesini sosyal  ve sanayi açısından gelişimini hedefleyen Program.

 Program kapsamında:

–       Köy muhtarlık binası

–       Kreş

–       Kültür evi

–       Sağlık Evi

–       400 kişilik okul

–       Alış veriş dükkanları

–       Eğlence ve etkinlik salonları

–       İletişim Bölümü

 Devlet Başkanı daha sonra, Türkmenhimiya devlet şirketinin Marıazot üretim birliğini ziyaret etti. Bildiğimiz gibi, geçen sene Ocak ayında Marı şehrinin yakınında dev sanayi kompleksi olan Ammiak ve karbamid fabrikasının temeli Türkmen Liderinin katılımıyla atıldı.  Sanayi kompleksinde her yıl 400 bin ammiak ve 640 bin ton karbamid üretilmesi hedeflenmektedir. Bilindiği üzere Tesislerin inşatını Firmalarımızdan Rönesans Holding ( Türkmen Rönenas) yürütmektedir. Türkmen Lideri, ilk olarak yeni inşa edilmekte olan bu sanayi kompleksin maketini inceledi, Rönesans yönetici, uzman ve işçilerle sohbet etti.

Galkınış Doğalgaz Sahası Ziyareti

Türkmen Lider, daha sonra Galkınış gaz sahalarına, Osman 5 kuyusuna doğru yola çıktı. Bildiğimiz gibi, dünyanın en büyük 2. Doğalgaz sahası olan, tek kendi rezervinin bile doğal gaz rezervlerine sahip ülkeler sıralamasında Türkmenistan’ı 4. sıraya yükselme olanağına sahip bu kaynakların doğal gaz rezervi uluslararası bağımsız denetim şirketi tarafından 26,2 trilyon metreküp olarak hesaplanmaktadır. Günümüzde bu sahada yaklaşık 10 milyar USD yatırım projeleri geliştirilmektedir. Türkmen Lideri, Osman 5 kuyusunda sondajı yerinde inceledi, uzmanlarla sohbet etti.

Daha sonra Garakum çölünde biraz zaman geçirdi. Bildiğimiz gibi, Türkmenistan’ın girişimleri ile, Garakum  yaylası, UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmesi konusu gündemdedir.

Türkmen Lideri, dün Marı eyaletine olan iş ziyaretini tamamlayarak Aşkabat’a döndü.