Türkiye-TurkmenistanInvest-Turkmenistan
Anasayfa / Turizm / Türkmenistan: Şifalı Sular, Kaplıcalar Diyarı
kaplica

Türkmenistan: Şifalı Sular, Kaplıcalar Diyarı

Haber-Analiz / Döwran Orazgylyjow

Yeni Kalkınma ve büyük reformalar döneminde Türkmenistan’da diğer alanlarda olduğu gibi turizmde de büyük gelişmeler olmakta, turizm sektörü hızla büyümektedir. “Avaza” Milli turizm bölgesi örneğinde olduğu gibi, turizm sektörüne milyarlarca  dolar yatırım yapılmakta, modern altyapı ve üstyapı tesisleri hızla turizm sektörüne kazandırılmaktadır. Türkmenistan’da deniz ve tarih turizmi yanında, sağlık  turizmine de büyük önem verilmektedir. Günümüzde  Türkmenistan’a kaplıcılar diyarı denebilir, ülkede onlarca şıfalı su ve çamur kaynakları bulunmaktadır. Son dönemde bu kaynaklarda çeşitli modern tesisler inşa edilmiş, vatandaşların hizmetine açılmıştır. Günümüzde yerli ve yabancı onbinlerce kişi bu tesislerde şifa bulmaktadır.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov’ın yazarı olduğu, dün Türkmenistan’da tanıtımı yapılan  “Türkmenistan-Melhemler Mekanı” isimli yeni kitap Türkmenistan’ın şıfalı sularını ve kaplıcaları konusunda geniş bilgiler içermenin yanısıra, şıfa su ve çamur kaynakların faydaları konusunda da detaylı malumat vermektedir.  Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan İlimler Akademisi Akademiği, tıp doktoru, profesör G. Berdimuhamedov’ın bilimsel çalışmalarının devamı niteliğinde olan bu eserin Türkmenistan’da yakında  kutlanacak  olan Sağlık Gününün arefisinde yayınlanması özellikle sağlık sektöründe çalışanlar için bir armağan oldu.

Türkmence, Rusça ve İnglizce yayınlanan bu kitabın ön sözü, Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 20. yılının devamında kazandığı başarılar ile birlikte özellikle  “Sağlık” devlet programlarının başarılarla hayata geçirilmesinden söz edilmektedir. Berzenni, Arçman, Yılısuw, Bayramalı, Farap, Mollagara gibi kaplıca tesisleri Türkmenistan’da geniş halk kitleleri tarafından benimsenmiş, adeta şıfa kaynağı olarak ünlenmiş kaplıca tesislerdir.

“Avaza” Milli Turizm bölgesindeki tesisler ise; çok fonsiyonlu deniz-sağlık turizmine olanak veren tesisler olma özelliğine sahiptir.   Türkmen Devlet Matbaa İdaresi tarafından yayınlanan kitapda, bu kaplıca tesisleri konusunda geniş bilgi verilmekte, her biri ayrı ayrı analiz edilerek, hangi kaplıca tesislerinde kangi derde deva aranacağı konusunda detaylı ve faydalı bilgiler içermektedir.  Bu özelliği itibariyle, kitap,  sadece sağlık sektörünün çalışanları için değil, ayrıca, geniş halk kitleleri ve turistlere de hitap etme özelliğine sahiptir. Kitabın yabancı dillerde yayınlanması ve içeriğinde Türkmenistan şıfa su ve çamur kaynakları, kaplıcaları konusunda geniş bilgiler içermesi ve  Türkmenistan’ın doğal güzellikleri  konusunda da detaylı  bilgilerin verilmesi, Devlet Başkanı tarafından kaleme alınan bu kitabın Türkmenistan’a ilgi gösteren yabancılar için de adeta bir başvuru kaynağı olma özelliğini taşıdığını göstermektedir.

İlginizi çekebilir

Atavatan Türkmenistan Dergisi

Atavatan Türkmenistan Dergisinin 11. Sayısı Yayınlandı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Atavatan Türkmenistan Dergisi için  Avrupa – Türkmenistan Enerji İlişkilerini Değerlendirdi: ...