Türkiye-TurkmenistanInvest-Turkmenistan
Anasayfa / EKONOMİ / Türkmenistan’ın En Fazla İthalat Yaptığı Ülke:Türkiye
tmgrowth

Türkmenistan’ın En Fazla İthalat Yaptığı Ülke:Türkiye

Türkmenistan’ın dış ticaret hacminin 2010 yılında 18 milyar dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkmen Devlet Haber Ajansı TDH’nin haberine göre, 2010 yılında dış ticaret hacmi 18 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Aynı dönemde ithalatın ise 8 milyar doları bulduğu belirtildi.
Doğalgaz zengini Türkmenistan’ın ihracatında en büyük payı doğalgaz ve petrol alırken, tekstil ürünleri de en çok ihraç edilen ürünlerin başında yer aldı.
Buna göre, 2010 yılında tekstil ihracatının 2009 yılına göre yüzde 66 oranında artış gösterdiği açıklandı. İthal edilen malların büyük bir kısmını üretimde ve inşaatta kullanılan teknik malzemeler oluştururken, temel tüketim ürünleri de ülke ithalatında önemli yer tuttu.

 

En fazla mal ithal edilen ülkelerin başında ise  %20 pay ile ülkemiz Türkiye Çin, Rusya, BAE, İran, Fransa ve Almanya yer aldı. Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki dış ticaret hacmi 2010 yılında 1.5 milyar doları aşarken, Türkiye, Türkmenistan’ın dış ticaret yaptığı ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. 2010 yılında 100 ülkeyle ticaret yapan Türkmenistan’ın en büyük ihracat ortakları arasında İran, Rusya, Çin, Gürcistan, İtalya ve Afganistan bulunuyor. Söz konusu ihracat artışında Türk Türkmen İş Konseyinin çalışmaları çok önemli bir yer tutmaktadır. İş Konseyi’nin Türkiye’nin sanayisinin gelişmiş olduğu illerde yapmış olduğu toplantıların rölü büyüktür. İş Konseyi 2009 yılında Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile yapmış olduğu protokol sayesinde Türkmenistan’da faaliyetlerini geçen senelere göre yüzde 300 artırmıştır. Sadece 2010 yılında 17 toplantı ve gerçekleştirmiştir. 2011 yılında ise Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Kayseri Sanayi Odası ile Türkmenistan Günleri düzenlenmiş söz konusu toplantılara 200’e yakın işadamı iştirak etmiştir.

Bakü Ceyhan Tiflis’de Türkmen Petrolü Akıyor
6 günde 2 milyon 68 bin ton Türkmen petrolü BTC üzerinden Ceyhan limanına ulaştı.
Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattıyla 2,6 milyon ton Türkmen petrolünün pompalandığı bildirildi.Türkmen basınında yer alan habere göre, 1 Mayıs 2011 itibariyle 2 milyon 68 bin ton Türkmen petrolü BTC üzerinden Ceyhan limanına ulaştı.

Azerbeycan’ın devlet petrol şirketi SOCAR’ın nisan ayında söz konusu boru hattıyla pompalanan Türkmen petrolü hakkında hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz ay 797 bin ton Türkmen petrolü taşınırken, 1 Mayıs itibariyle BTC hattıyla 2,68 milyon ton Türkmenistan petrolünün sevkıyatının gerçekleştirildiği açıklandı.

Türkmen petrolünün BTC ile taşınmasını öngören anlaşma Temmuz 2010 yılında imzalanmasının ardından aynı yıl hat ile 1,27 milyon ton petrol Ceyhan’a sevk edildi.

Türkmenistan’ın batısındaki Ekerem ve Gumdag bölgesinde üretilen petrol, tankerlerle Hazar Denizi üzerinden Bakü’ye taşınıyor.

Orta Asya’nın doğalgaz zengini Türkmenistan’ın 20,8 milyar ton petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor. Hazar Denizi’nin Türkmen tarafında tahmini hesaplamalara göre, 12 milyar ton petrol rezervinin bulunduğu ifade ediliyor

İlginizi çekebilir

WBG

Dünya Bankası Grubu ile Yeni Dönem

Dünya Bankası Grubu Türkmenistan’la Yeni Dönemde Çalışmaya Hazır 1992 yılında Dünya Bankası Grubu’na üye olan ...